PostHeaderIcon Стань особистістю!

Будь особистістю!

Слово «особистість» походить від латинського «persona». Першим поняттям, з якого варто починати вивчення проблеми особистості, є «індивід». Це окрема людина, яка розглядається не тільки як представник людського роду, але і як член якоїсь соціальної групи. Найбільш змістовним є термін «індивідуальність», що означає унікальність і неповторність людини.

 

Людина розділена на безліч малих «Я»

Перша грань «Я» – це так зване тілесне чи фізичне «Я»: образ тіла, свідомість, здоров'я чи хвороби. У формі тілесного «Я» ми відчуваємо не стільки особистість, скільки її матеріальний образ – тіло, за посередництвом якого вона виявляє себе.

Друга грань «Я» – це соціально-рольове «Я», що виражається у відчутті себе носієм тих чи інших соціальних ролей і функцій (учень, друг тощо).

Третя грань – психологічне «Я». Вона містить у собі сприйняття власних рис, мотивів, потреб і здібностей і відповідає на запитання «який я?»

Четверта грань «Я» – це відчуття себе як активного члена суспільства чи навпаки пасивного об'єкта впливів, переживання своєї свободи чи не свободи.

П'ята грань «Я» – це ставлення людини до себе.

 

Кожна людина, що живе в суспільстві, включена у безліч різних соціальних груп (родина, навчальна група, дружня компанія і т.д.). У кожній з цих груп вона займає визначене місце, має деякий статус, до якого пред'являються певні вимоги. Таким чином, та сама людина повинна поводитися в одній ситуації як учень, в іншій – як друг тощо, тобто виступати в різних ролях.

Як розвинути почуття власної гідності?

Буває так, що інколи людина не подобається собі. Чи не відчуваєш і ти іноді незадоволення самим (самою) собою?

Так, ми усі в певній мірі потребуємо самоповаги. Погодься, людина, яка не поважає себе, не поважає інших.

 

Чому в тебе може виникнути почуття невдоволеності собою?

Насамперед, тебе можуть засмучувати твої обмеження, ти все ще ростеш. І не рідко настають періоди, коли ти почуваєшся незграбою: щось у тебе падає з рук або на когось ти наштовхуєшся, потрапляючи щоразу в незручне становище. До того ж через відсутність життєвого досвіду тобі важко миритися з невдачами. А оскільки твої почуття поки ще недостатньо врівноважені, іноді ти можеш прийти не до найкращого рішення. Тому й буває, що тобі здається, що у тебе все виходить не так, як потрібно! Крім того, підліток може втратити самоповагу через неспроможність виправдати сподівання дорослих, які його оточують.

 

Як можна зміцнити недостатню самоповагу?

Насамперед, чесно подивися на свої позитивні сторони та недоліки і ти помітиш, що багато з твоїх так званих слабких місць виявляться зовсім незначними. А якщо ж справа стосується серйозних недоліків, наприклад, гарячковості та егоїзму, намагайся їх викоренити. Подумай також про те, які у тебе є хороші риси. Ти старанна? Терпляча людина? Виявляєш співчуття до інших? Щедра та добра? Запам’ятай, такі риси здатні перекреслити будь-які дрібні недоліки.

Скористайся нашими порадами:

1. Став перед собою реальну мету

Постійне прагнення піймати «журавля у небі» іноді призводить до гірких розчарувань. Тому важливо, щоб намічені цілі можна було досягнути. Твої досягнення сприятимуть зростанню почуття самоповаги.

2. Виконуй роботу якісно

Навряд чи можна бути задоволеним недбало виконаною роботою. Ти навчишся отримувати задоволення від будь-яких домашніх чи навчальних справ, якщо будеш виконувати їх уміло і добросовісно.


3. Допомагай іншим

Самоповага не з'явиться сама по собі, якщо сидіти, склавши руки, і чекати, коли тобі допоможуть інші.


4. Будь уважним (уважною) при виборі друзів

Люди, які поводяться зверхньо, зневажаючи інших, дійсно можуть розвинути в тобі почуття неповноцінності. Тоді вибирай собі в друзі тих, хто щиро зичить тобі успіху, добробуту і підтримує тебе. Іноді підлітки, котрим бракує індивідуальності й самоповаги, намагаються іти по життю, одягнувши на себе ту чи іншу маску, перетворюються на егоїстів і починають перебільшувати свої вміння і здібності, або принижувати інших. Людина, володіючи адекватною самооцінкою, не схильна сумувати, але не можна сказати, що вона постійно весела. Вона не песиміст, проте її оптимізм також розумний. Це не ризикований зірвиголова, але їй властиве здорове почуття страху. Вона не вважає себе людиною, якій завжди щастить, але й не визнає себе вічною невдахою.

 

Завжди пам'ятай про свої сильні сторони, але не забувай і про недоліки. Намагайся працювати над собою. Подекуди будуть з'являтися сумніви в собі, однак ніколи не сумнівайся у власній гідності та цінності.