PostHeaderIcon Арт-терапія: підсумки проекту

Фундація «Гармонізоване суспільство» успішно завершила одну зі своїх найбільш творчих програм, що здійснювалася продовж трьох місяців на базі Центру у справах сім'ї та жінок за фінансової підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні – «Допомога жертвам домашнього насильства».

Основною аудиторією проекту стали жінки – жертви домашнього насильства. Програма складалася з двох напрямків: арт-терапії (психотерапевтичний напрямок) та занять з образотворчого мистецтва, зокрема живопису (художній напрямок).

{youtube}wkfQR_Ee-1w{/youtube}

Під керівництвом досвідченого арт-терапевта, кандидата психологічних наук Мустафаєва Геннадія Юсифовича, учасниці програми вчилися виражати свої емоції, страхи, мрії та бажання мовою фарб та пензлів. Подальше обговорення учасницями своїх переживань з арт-терапевтом у підсумку давало позитивний психотерапевтичний результат, сприяло пропрацюванню їхніх психологічних травм та покращенню загального психоемоційного стану.


Позитивні відгуки учасниць проекту свідчать про його високу ефективність та потребу в подібних соціальних програмах загалом (відео).

{youtube}R2SSPRDxppE{/youtube}

Відкриваємо у собі художника!

Ще одна лінія реалізованого проекту – творча. Наталія Гладовська, член Спілки художників України, навчала учасниць зображати свій настрій та багатство внутрішнього світу засобами фарб, розвивала художній смак та любов до живопису в цілому. Треба зазначити, що учасниці проекту вперше в своєму житті взяли в руки пензлі, масляні фарби та палітри. І треба відзначити, що справилися вони з таким творчим завданням блискуче! Завдяки зусиллям Наталії, кожна учасниця програми створила свій маленький художній шедевр. Підсумком такої плідної роботи художниці та її учнів стане Виставка робіт, картин учасниць, створених під час проекту, – «Насильство в сім'ї – вихід існує!».

Як було навчати учасниць програми основам живопису розповідає у своєму інтерв'ю художниця, член Спілки художників України Наталія Гладовська (beladona-art.com):

Наталія, які Ваші загальні враження від арт-проетку Фундації?

Дуже позитивні! Несподівано для себе побачила в людях, котрі ніколи не тримали в руках пензля й палітру, велику завзятість та ентузіазм. А коли є бажання, тоді можна очікувати й на результат. Звичайно, не відразу, а крок за кроком, і не зовсім на професійному рівні, проте в ході проекту учасниці почали самостійно творити красу, і це чудово!

Чи важко було вчити живопису людей, котрі ніколи в житті не займалися художнім мистецтвом? З якими труднощами зіткнулися?

Спочатку більшість учнів боялись провести хоча б лінію, настільки були невпевнені у собі і зажаті. А в такому стані складно щось «видати», до того ж на художньому рівні. Своє завдання я вбачала у тому, щоб хоча б підвести людину до розкриття її внутрішнього потенціалу, про який вона навіть не здогадувалась.

Найпарадоксальніше те, що учасниці програми навіть не підозрюють, скільки в їхніх роботах справжнього мистецького наїву – це те, що професійний художник, працюючий в такому жанрі, цінує найбільше.

Найважче тоді, коли людина в себе не вірить. Проте, коли мої учні побачили перші результати, вже ніхто не казав: «Ой, ми цього не зможемо». Учасниці змінили ставлення до себе і до мистецтва в цілому. Гадаю, це найголовніше досягнення проекту.

Коли людина прагне навчитися малювати, що тут найголовніше?

Переконана, коли у людини є  прагнення і працьовитість, то в неї все вийде. Завдання вчителя при цьому – злегка корегувати і пояснювати, що вийшло добре, а що треба допрацювати, чому потрібно приділити більше уваги.

Кажуть, на холст художники перекладають свій внутрішній світ. Чи погоджуєтесь Ви з цим?

Це правда. Наприклад, як можна пояснити таке загальне явище в художньому світі, коли при малюванні портрету з натури кожний автор малює обличчя схоже на своє. Байдуже, що це дівчина-художниця зображає кремезного чолов'ягу, риси його обличчя всеодно будуть нагадувати її.

Мої учениці теж відобразили в своїх картинах часточку себе. На мій погляд, арт-проект Фундації вийшов напрочуд вдало – позитив та посмішки учасниць говорять самі за себе. Це ж просто чудово – відкрити у собі художника!

Проект ще раз засвідчив, що немає тих перепон та труднощів, які б не змозі була б подолати людина. Вихід завжди є. І добре, коли його допомагають знайти фахівці, професіонали та просто небайдужі люди.

Текст та відео: Тетяна Гончарук