PostHeaderIcon Відбувся круглий стіл «Попереджаємо насильство: здобутки та перспективи»


Попереджаємо насильство: здобутки та перспективи
8 грудня 2011 року відбувся круглий стіл
Впровадження Закону України «Про попередження насильства в сім'ї»

Насильство в сім’ї – актуальна та болюча тема для нашого суспільства. Одним з напрямків роботи Фундації «Гармонізоване суспільство» є профілактика та запобігання різним формам насильства, допомога жертвам домашнього насильства, корекційна робота з агресорами, а також проведення різних заходів, направлених на обговорення даної проблематики. Так, у грудні 2011 року Фундація провела круглий стіл на тему: «Впровадження Закону України «Про попередження насильства в сім’ї»: кращі практики». Захід відбувся за підтримки Фонду сприяння демократії при Посольстві США в Україні в рамках Міжнародної акції «16 днів проти насильства».

круглий стіл

Круглий стіл розпочався з привітального слова Офіцера з питань прав людини Посольства США Костянтина Дубровського, який в своєму виступі зазначив актуальність проблеми домашнього насильства та необхідність її обговорення. Наталією Грищенко, президентом Фундації «Гармонізоване суспільство», були задані загальний напрямок круглого столу та площина, в якій обговорювалися нагальні питання щодо профілактики домашнього насильства. А також – підсумовані досягнення Фундації, окреслені нові тривожні тенденції та намічені подальші кроки на шляху ефективної допомоги жертвам насильства та його попередження.

img_2530

Аркадій Запорожцев, заступник начальника Департаменту профілактики правопорушень Міністерства внутрішніх справ України, доповів в своєму виступі про результати роботи МВС на шляху подолання домашнього насильства, створення та ефективність інтерактивних «зелених кімнат» по роботі з підлітками, проведення навчальних програм та тренінгів по всій Україні з дільничними інспекторами і загалом позитивний досвід співпраці з міжнародними організаціями.

Катерина Левченко, котра представляла Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла – Страда Україна», свій виступ присвятила питанням, що виявилися актуальними за підсумками моніторингу Закону України «Про попередження насильства в сім’ї». «Існуючий нині державний механізм та чинна державна політика боротьби з насильством в сім’ї потребують оптимізації та подальшого удосконалення, в тому числі і на законодавчому рівні» – зазначила пані Левченко. Протягом 2010 року в Україні зафіксовано понад 110 тис. звернень з питань насильства в сім’ї. Понад 90 % жертв – жінки. За офіційними даними, кожна третя жінка в Україні потерпає від насильства дома, а за неофіційними – кожна друга мала досвід домашнього насильства. Недивно, що ця проблема потребує більш чіткого регулювання на законодавчому рівні.

img_2579

Представник Міністерства соціальної політики України Світлана Ґудзь звернула увагу присутніх на те, що є й позитивні зрушення та зміни в свідомості людей з приводу проблеми насильства: наші співвітчизники стали більше довіряти громадським організаціям, діти проінформовані, куди вони можуть звернутись з проблемою порушення їхніх прав, 272 агресорів з 2 892 пройшли корекційну програму, по всій території України діють телефони довіри, куди за допомогою може звернутись кожен, кому вона необхідна.

За словами кандидата медичних наук, представника Міжнародної асоціації «Здоров’я суспільства» Анатолія Царенко, Україна займає перше місце по розповсюдженню ВІЛ-інфекції. До того ж в нашій країні кількість людей, що заразились ВІЛ статевим шляхом перевищує кількість тих, що захворіли на СНІД через голку. На жаль, останнім часом став очевидним зв’язок між домашнім насильством та СНІДом. За даними міжнародних досліджень: 80 % жінок, котрі мають діагноз СНІД, потерпали від домашнього насильства, а близько 5 % дівчат-підлітків заразились ВІЛ під час зґвалтувань. 9 з 10 ВІЛ-інфікованих навіть не здогадуються про свою хворобу. У світлі сказаного, стає очевидною необхідність закріпити на законодавчому рівні включення в перелік інших питання, чи були в сім’ї факти домашнього насильства, під час збору дільничним лікарем анамнезу пацієнта, коли той звертається за медичною допомогою. Це може допомогти вчасно виявити хворобу, пройти обстеження та мінімізувати ризики зараження ВІЛ родичів хворого.

img_2592

Питання насильства – це ще й питання моралі та духовної сфери людини. Преосвященійший Пантелеімон, єпископ Васильківський, вікарій Київської митрополії Синодального відділу з питань сім’ї УПЦ підкреслював необхідність участі церкви у процесі попередження та подолання насильства в сім’ї. Отець Андрій (Клюшев) з Всеукраїнського благодійного фонду «Віра. Надія. Любов» запропонував як метод профілактики насильства в сім’ї скаутській рух.

На заході також були представлені кращі практики по програмі попередження насильства в сім’ї, заслухані практичні рекомендації фахівців щодо проблеми домашнього насильства та шляхи їх подолання, презентовано просвітницько-профілактичну карткову гру «Стоп насильству!» Центром «Волонтер».

Загалом в роботі круглого столу взяли участь представники посольств, міністерств та відомств, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, експерти, науковці, міжнародні, неурядові організації, духовенство, викладачі, курсанти Національної академії внутрішніх справ України (спеціалізація «військова психологія»), директори обласних центрів соціально-психологічної допомоги та представники ЗМІ.

Яскраву та символічну крапку у засіданні круглого столу поставила Наталія Грищенко презентацією соціально-культурної програми «Разом проти насильства». Результатом цієї програми має стати створення вишиваного твору мистецтва міжнародного значення – вишитої мапи Україна-Польща. До цієї акції може долучитися кожен небайдужий, кожен, хто виступає за мир та спокій в душах та оселях.

Отже, круглий стіл став умовною рискою, що підвели під здобутками та труднощами, з якими довелося зіткнутися усім, хто задіяний у соціальній сфері і намагається зробити більше у напрямку вирішення проблеми домашнього насильства.

Очевидно, що Україна знаходиться на самому початку тернистого та нелегкого шляху щодо подолання насильства в сім’ї. Фундація «Гармонізоване суспільство» продовжить свою роботу і в 2012 році, обравши для себе нові пріоритетні напрямки. Один з них – профілактична робота з неповнолітніми мамами. Віковий проміжок підлітків, котрі починають жити статевим життям значно змінився. На сьогодні своє сексуальне життя діти розпочинають ще в школі, що травматизує їх психологічно та змінює ставлення до сталої системи родини. Зокрема це стосується неповнолітніх матерів із неблагополучних сімей та осіб із числа дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування – випускників інтернатних закладів (часто вони залишаються на вулиці з немовлям, бо рідні батьки їх не підтримують). Фундація планує низку заходів, направлених на роз’яснювальну роботу в школах, інтернатах, училищах через проведення тренінгів, різних форм інтерактивної взаємодії з дітьми, а також сприяти активізації роботи соціальних інституцій та громадських організацій у створенні соціально-безпечного середовища для дітей, яким конче необхідна допомога.

круглий стіл, присвячений проблемі насильства

Ще один напрямок подальшої роботи Фундації в площині попередження насильства в сім’ї – робота з молодими подружніми парами. За даними австрійської газети Die Presse, Україна лідирує за кількістю розлучень серед європейських країн. Кожний другий шлюб в нашій країні приречений. На жаль, через соціальну незахищеність кількість подружніх пар нині набагато менша, ніж могла б бути. Перешкодою на шляху до подружнього щастя зазвичай стають відсутність житла, роботи, матеріальних статків, невміння розв’язувати конфлікти, неготовність брати відповідальність за спільне майбутнє. Продовж багатьох років Фундація вважає роботу по зміцненню молодих сімей пріоритетним напрямком своєї діяльності. Так, у 2011 році було завершено лонгетюдне дослідження, тривалістю п’ять років, щодо життя молодої сім’ї. На основі результатів цього дослідження планується розробити та впровадити нову програму, направлену на популяризацію інституту сім’ї в нашій державі.

Фундація також планує роботу з ВІЛ-інфікованими жінками, що стали жертвами насильства. Про проблему явного зв’язку між домашнім насильством та СНІДом тільки починають говорити. Враховуючи те, що Фундація надала допомогу біля 2000 жінкам, які зазнали різних форм насильства, є ймовірність, що частина з них мала діагноз СНІД. Цей факт спонукає до використання нових методів у роботі з цією категорією жінок. Тому перед Фундацією стоїть завдання пошуку донорів для підтримки програми, яка має активізувати діяльність з подібною категорією жінок.

Важливо пам’ятати, що насильство в сім’ї – це не тільки побиття чи нанесення фізичних травм. Психологічний тиск та знущання, примус до небажаних сексуальних дій, позбавлення їжі, майна чи коштів – також є формами домашнього насильства. І чим більше про це будуть говорити, обговорювати шляхи вирішення цієї болючої проблеми, тим вищі шанси в реші-решт змінити ставлення в суспільстві до жертв та агресорів, підвищити психологічну культуру в цілому та змінити на краще власне життя.